Články & návody

Sbcomp.cz - nýtovací kleště pro nýtování trhacích nýtů.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačnch kurzů a školení.

Měniče napětí DC-DC MEAN WELL - měniče DC/DC pro přeměnu stejnosměrného napětí.

Senior Park Kunice (Praha-východ) - alternativa pro domov pro seniory Praha.

Recepční pult z betonu - Švec beton.

DŘEVOTRADING spol. s r.o - dřevěné paletové nástavce (ohradové palety).

HW - PANTY, spol. s r. o. - injektáž zdiva pro zabranění vzlínající vlhkosti.

Hydrofilter.cz - rosiče a postřikovače.

TETČICKÝ MLÝN S.R.O. - výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata.

Čím škodí energetické nápoje?

Co jsou energetické nápoje?

Nejprve si ujasněme, co je míněno těmi energetickými nápoji. Setkáváme se s nimi dnes a denně – v supermarketech, večerkách, vesnických obchodech nebo v restauracích. Mají barevné obaly, výraznou grafiku a jejich spojovacím znakem je, že jsou v plechovkách. Vyrábí je už celé spektrum firem a jejich cena je od pár korun až po několik desetikorun. A všechny slibují, že vám dodají energii, že s nimi budete výkonnější a dosáhnete snadněji lepších výsledků.

Dávka kofeinu

V čem tkví ten zázrak? V kofeinu. Ten je jednou z hlavních složek energetických nápojů a je ho v nich skutečně hodně. Některé studie tvrdí, že 100 mililitrů energetického nápoje se rovná polovině šálku kávy. Což není moc. Ale řadě lidí tento „koncentrovaný“ kofein stačí, aby skutečně byli výkonnější nechtělo se jim spát (i když tělo už umdlévá).

Problém nastává v okamžiku, kdy si nedáte jen jeden energetický nápoj, ale dáte si jich za večer několik. A ještě horší je, pokud si energetické nápoje kupují školou povinné děti, které je pijí už od dopoledne – a dají si jich denně také klidně několik.

Cukr

Druhou zásadní složkou energetických nápojů je cukr. I ten lidem dokáže dodat energii, utlumí únavu a pomůže nám být aktivnější. Ale jen dočasně. Cukr je totiž prchavý, a jakmile ho tělo spotřebuje, nastává útlum. A tělo si říká o další dávku. Ne nadarmo se říká, že cukr je droga.

Některé energetické nápoje proto neobsahují cukr, nýbrž umělá sladidla. Je to lepší varianta? Nikoliv. Odborníci na výživu se shodují, že umělá sladidla jsou pro lidský organismus ještě mnohem nevhodnější – to už je lepší koupit si energetický nápoj s cukrem. V obou případech to ale není z dlouhodobého hlediska zdravé a rozhodně to není vhodné u mladistvých, kteří tak riskují obezitu i vznik cukrovky.

Zákaz energetických nápojů

V některých zemích světa jsou energetické nápoje od 18 let. U nás nikoliv. Ale řada odborníků i veřejně známých osobností se zasazuje o to, aby i v ČR byly prodávány jen plnoletým. Proč? Protože je prokázáno, že energetické nápoje mají řadu negativních vedlejších účinků – bolest hlavy, bušení srdce, zvýšený krevní tlak, nevolnost, dehydratace, zhoršené soustředění, narušená zubní sklovina. Pokud to s pitím přeháníte, můžete skončit i v péči lékařů.

Ještě riskantnější je, pokud pití energetických nápojů kombinujete s alkoholem, což je u mnoha lidí velmi oblíbené. Nepoznáte totiž pak, že jste unavení a pijete dál a přes míru – což může v nejzazším případě vést až k otravě alkoholem.

Přečtěte si také Střední škola VS učební obor. Kam dát své dítě? nebo Nomofobie aneb závislost na mobilu.

Fotografie