Závislost na mobilu
Jak poznat závislost na mobilu? Na to je poměrně složitá odpověď. Závislost na mobilu totiž není tak zřejmá jako třeba závislost na drogách, cigaretách či alkoholu. Ale může být podobně nebezpečná a odborníci o ní už dlouho mluví a varují před ní. Propadnout jí přitom nemusejí jen děti, ale i dospělí. A je to snazší, než si myslíte.
Takzvanou nomofobií podle odborníků trpí lidé, kteří mají chorobný strach ze ztráty svého mobilního telefonu a zároveň na něm neustále „visí“. Závislost se projeví, pokud ho denně vezmou do ruky zhruba šedesátkrát.
Stranění se společnosti
Člověk závislý na mobilu si nemusí jen nutně hrát hry, dopisovat se známými a prohlížet sociální sítě. Může mobil používat i ke komunikaci se svým okolím, číst si zpravodajství, může na mobilu dokonce i pracovat. Ale skutečně závislý člověk tvrdí, že výhradně na mobilu pracuje, že závislý není a že mobil potřebuje ke komunikaci s okolím. Kdyby ho půl dne neměl, byl by z toho celý na nervy.
Závislost na mobilu se tak obvykle pozná podle toho, že dotyčný se straní společnosti a nevyhledává reálné lidi – stačí mu jeho mobil. Kdyby ho ztratil, okamžitě by běžel pro jiný, protože by bez něj nevydržel ani den. Kdyby přišel o data, byl by jako bez ruky. Když se ocitne bez signálu, je skoro běsný.
Závislost lze léčit
Máte pocit, že se ve vašem okolí nachází někdo, kdo už je na mobilu závislý? V tom případě je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. Pomůže psycholog či terapeut. A nutnou součástí „léčby“ je digitální detox. Neboli odstřižení se od internetu a nadměrného používání mobilu. Můžete si ho vzít a zavolat známým, pročíst si e-maily, objednat nákup. Ale netrávíte nad ním čas zbytečně.
Digitální detox
Lidé snažící se zbavit závislosti na mobilu by se měli snažit chodit a jezdit na místa, kde není signál, takže je to nebude pokoušet vzít do ruky telefon. A měli by se umět zabavit nějak jinak. Najít si zpět ztracené koníčky, jít si posedět s přáteli, věnovat se dětem, jít do kina, jet na výlet do přírody. A dovolenou si zařídit třeba na chatě bez elektřiny (takzvaný glamping je dnes velmi populární a pár dní v přírodě bez přežitků civilizace vám může ukázat, kým vlastně jste a jaké máte hodnoty).
Zbavit se závislosti je ale těžké – a těžké je nespadnou do ní znovu. Proto je k tomu potřeba podpora rodiny. A hlavně si dotyčný musí sám přiznat, že má či měl problém a že je skutečně potřeba řešit ho dřív než bude pozdě.
Přečtěte si také Střední škola VS učební obor. Kam dát své dítě? nebo Domácí pomocníci už vás zastanou doma i venku