Etické základy
Máme chytré telefony, chytré hodiny, chytré domácnosti, auta dokážou sama řídit, zboží možná brzy budou lidem roznášet drony, vznikají sexuální i jiní roboti, svět umění začíná ovládat software založený na umělé inteligenci, další umělá inteligence si s vámi přes web může dopisovat a odpovídat vám na otázky.
Svět se změnil a ta změna proběhla nečekaně rychle. Už je nevratná. A aby byla ku prospěchu lidstva, je třeba, aby umělá inteligence byla používána zodpovědně a eticky, díky čemuž může lidstvu přinést obrovské výhody a pomoci řešit mnoho současných problémů.
Nezodpovědné používání
Leckdo se už nyní snaží a i v budoucnu bude snažit používat umělou inteligenci ve prospěch lidstva, s ohledem na morálku a etiku. Nebude ji chtít zneužít. Ale najde se jistě dost lidí, kteří se o to pokusí. A je skoro jasné, že pokud bude používána nezodpovědně, může být potenciálně nebezpečná pro lidstvo. Například pokud by byla použita jako vojenská zbraň nebo k vytvoření autonomních zbraní, mohla by způsobit velké škody.
Vlastní vědomí
Když se řekne umělá inteligence, většině z nás vyskočí na mysl sci-fi filmy, v nichž polidštění roboti nebo počítače chtějí ovládnout svět. Klasickým příkladem je Terminátor a Skynet, ale příkladů bychom našli mnoho. Máme se něčeho podobného obávat i v reálu? Odpovědět se na to sice s jistotou nedá, ale jisté je, že pokud by byla umělá inteligence navržena tak, aby mohla sama sebe vylepšovat a dosáhnout vědomí, mohla by se ocitnout mimo kontrolu lidí. A stát se tak reálnou hrozbou pro celou civilizaci.
Už jste o nich slyšeli?
V poslední době se nejen v médiích hojně diskutuje o softwarech založených právě na umělé inteligenci. Pole umění nedávno nabourala Midjourney a další, v nichž je možné na základě několika jednoduchých textových příkazů tvořit fascinující umělecká díla k nerozeznání od skutečných, včetně kopírování stylů známých umělců. Lidé jsou nadšení, umělci už méně, ale pokrok už nelze zastavit.
Dalším typem populární AI je chatbot chatGPT, který si s vámi dokáže popovídat, a to i v češtině. Zodpovídá otázky, píše články, básně i odborné texty, dokázal už se svými obsáhlými znalostmi složit i některé z nejtěžších zkoušek na vysokých školách. S jeho pomocí se mění zase svět textů a psaní.
A pak je tu Bing...
Ano, a pak je tu Bing. Ten jistě znáte jakožto vyhledávač od společnosti Microsoft. Nikdy nedosáhl takové popularity jako konkurenční Google, ale nyní je v hledáčku zájmu celého světa. Microsoft totiž spustit svou vlastní umělou inteligenci Bing, která má být podobná jako oblíbený chatGPT. Jenže světe div se, Bing projevuje náznaky emocí, uráží lidi, zlobí se, na truc se vypíná, prochází existenciální krizí. Chová se zkrátka jako skutečná, svébytná umělá inteligence.
Někoho to baví a hraje si s ním a dál ho popichuje, další lidé jsou zděšení. Jsme jen krůček od toho, aby se něco jak Bing vzbouřilo a převzalo moc nad internetem? Doufejme, že ne. Ale vývoj je to rozhodně velmi zajímavý.
Přečtěte si také Elektronický smog je podceňovaným nepřítelem nebo Správnou cestou udržíte vodu v krajině.